Pazar, Mart 11, 2007

Pardus bağlamında GNU/Linux ve Açık Kodlu Işletim Sistemlerinin Türkiyedeki Geleceği Üzerine

Aslında her şey bu haber ile başladı. Haber özetle Gelecek A.Ş. nin yeni çıkardığı masaüstü dağıtımı anlatıyordu. Haber benim beklemediğim kadar çok yorum aldı. Bunların bir bölümü Gelecek A.Ş nin dağıtımın kaynak kodlarını dağıtmamasından ileri gelirken bir bölümü ise Açık Kaynaklı iş modellerinden bahsediyordu.

Bu tartışmalar arasında benim benim en çok ilgimi çeken Chip Dergisi Linux Köşe Yazarı Ali Kızıl'ın bir yorumunda geçen aşağıdaki cümle oldu;

3) Beko Low-End ürünlerinde Pardus kullanmak isteyip, destek alamadığında Windows'a yönelmiştir. Destek veren bir marka olduğunda, ulaşılacak kitleyi bir düşünün.


Aslında bu aralar beni de düşündüren bir sorun bu. X kurumunda bir Linux sunucu kuracağınızı var sayalım. Bu kurumda RedHat veya Suse gibi markalaşmış dağıtımlardan birini kullanmak istemiyorsanız destek almak için Türkiye'de markalaşmış şirket bulmanız gerçekten zor.

Siz kendinize ve açık kaynak camiasına güveniyor olsanız bile üstleriniz sağlam referanslara sahip firmaların desteğini soruyorlar. Aslında bu konuda tamamen haksız da sayılmazlar. Onların yerinde olsam bende benzer bir destek arayarak acil bir durumda kendimi ve kurumumu güvenceye almak isterim.

Aslında pek çok şey söylenebilir yazdıklarıma karşı ama belki hayatın gerçekleri dışarıda duruyor hala... Bırakalım son sözü modern çağın son bilgesi Google söylesin. Şu sözcüklerle yapacağınız basit bir kaç arama söylemek istediklerimi daha net anlatacaktır. redhat + destek , suse + destek , debian + destek , pardus + destek

Hiç yorum yok: