Salı, Şubat 13, 2007

Bir Istanbul Aşığının Ölümü

Pierre Loti, 1850-1923 yılları arasında yaşamış, Rochefort’ta doğmuş, ünlü bir Fransız roman yazarıdır. Denizci bir aileden gelen Pierre, çocukluğunda Latince, Yunanca ve İngilizce dillerini öğrenmiş ve 1865’de Deniz Akademisi’ni bitirmiştir. Gerçek adı Louis Marie Julien Viaud olan yazara, 1867 yılındaki Okyanusya seferi
sırasında,Tahiti’li yerliler tarafından Pierre Loti adı verilmiştir. Büyük Okyanus’ta yetişen bir çiçeğin adı olan Loti, gül anlamına gelir.

Bütün dünyayı dolaşırken bir tesadüf eseri Türkiye’ye yolu düşen Pierre Loti, Eyüp sırtlarındaki tarihi kahveyi, yine o ilk geldiği 1876’lı yıllarda keşfetmiş, nargile içip insanlarla sohbet etmiştir. Modern turizm çağındaki eski turistik yerlerden biri sayılan kahve, 19. yüzyılın sonlarına kadar Rabia Kadın Kahvesi olarak tanınmıştır. Pierre Loti, deniz subayı eğitimi almasına rağmen, hiçbir silahlı eyleme katılmamıştır. Gözlem yönünün oldukça kuvvetli olduğu bilinen Pierre Loti, İstanbul’u belki yerlilerinden daha fazla kabullenmiş ve bulunduğu kente hayran bir şekilde, kaldığı süre içerisinde sürekli İstanbul’a övgü dolu yazılar yazmıştır.

Eserlerinde aşkı, umutsuzluğu ve hayatın sonu ölümü anlatmıştır. Kalbinin en derin köşelerinde alev alev yanan yaşanmış aşk hikayesini, ünlü eserine adını verdiği “Aziyade” romanının içinde bulabilirsiniz. O dönemdeki Osmanlı’yı anlatan ve eleştirmenlerin olumlu yanıt verdiği bu romanda, Pierre Loti’nin ruh halini de bulmak mümkündür. Dünyanın dört bir köşesini görmüş olan Pierre Loti, yaşamının bundan sonraki diliminde Türkiye’yi yeni bir yurt olarak belirlemiş, Türkçe konuşup Türkçe şarkılar söylemiştir. Pierre Loti’nin kalbini kaptırdığı Çerkez kölesi Aziyade ise, Cihangir semtinde oturan Abidin Efendi’nin bir kölesiydi.

Kurtuluş Savaşı yıllarında, yazılarıyla hep Türkiye’yi destekleyen Pierre Loti, bu barışçıl ve içten bağlığından dolayı Türkler tarafından dost ilan edilmiştir. Daha sonradan yazarın sürekli geldiği bu ünlü tepeye, adına saygı amaçlı düşünülerek Pierre Loti kahvesi adı verilmiştir. Ayrıca bu kahve, sanatçı ve ressamların uğrak yeri olarak uzun yıllardan beri değişmez yerini korumaya devam etmiştir.ANCAK BU GÜNLERDE ; Eyüp sırtlarındaki aşıkların mekanı Pierre Loti Tepesi’nin adı AKP’li Eyüp Belediyesi tarafından değiştiriliyor. Haliç’i tümüyle tepeden gören eşsiz doğal güzelliğe sahip Pierre Loti Tepesi’nin adının ‘Eyüp Sultan Tepesi’ olarak değişmesi için teklif verildi.

Tarihi mekanla ilgili isim değişikliği teklifi geçen hafta toplanan Eyüp Belediye Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edildi. [1]

Ben İstanbul da yaşamayan ve hayatında yalnız bir defa Pierre Loti Tepesi’ni görmüş bir insanım. Öte yandan bazı aşklar da ilk görüşte başlar.

Alınan bu kararla gelmiş geçmiş en büyük dostlarımızdan birisi öldürülmek isteniyor. Tepkilerinizi buraya tıklayarak aktarın. Yaşanmış ve yaşanacak olan aşklar ve aşıklar adına Pierre Loti'nin öldürülmesine seyirci kalmayın.

Son Bir Not: Pierre Loti yaşadığı yıllarda ermeni soykırımı yalanıyla ilgili olarak da kendi gördüklerini tarafsız bir biçimde anlatan kitap ve yazılar yazmıştır.[1]:http://www.aksam.com.tr/haberpop.asp?a=67504,3

5 yorum:

Anonim dedi ki...

Eyup Belediye başkanı sayın Ahmet GENC'in konu ile ilgili açıklaması aşağıdadır.


"Tamamen yanlış bir haberden değerlendirme yapıyorsunuz. Ben 13 yıldır belediye başkanıyım. Turizmi artırabilmek için gayret sarf ederken tarihimizi ve turizmimizi değiştirmek kimsenin haddi değildir. Buna belediye başkanı olsanız da hakkınız yoktur. Bizim isim deişikliği gibi ahmakça bir çalışmamız yoktur. Biz teleferik ayaklarının isimlendirilmesi ile ilgili çalışmalar yaptık. Haber ile ilgili Gazeteye tekzip gönderdik. Türkiye'de habercilik; önce sansasyon yaratacak çarpıtılmış haber sonra düzeltmeden ibaret. Okuyucu da her haberi doğruymuş kabul ederek değerlendirme yaparsa bu anlayış hep devam eder.
Selamlar."
Ahmet GENÇ
--

Nightwalker dedi ki...

Beyefendinin açıklamalarını televizyonda dinledim.

Diyor ki; biz teleferik duraklarının adını değiştiriyoruz. Oradaki kahvenin adı aynı kalacak Eyüp Sultan Tepesindeki ( dikkat edin özellikle Pierre Loti Tepesi demiyor tepeye ) durağın adını değiştiriyor Eyup Sultan Durağı diyoruz.

Özetle bir takım insanları aldatmak amacıyla kelime oyunlarına başvuruyor. Saygıdeğer !!! siyasetçi.

Anonim dedi ki...

Değerli arkadaşım, kesinlikle senin yazdıklarına karşı bir kastım yoktur. Böyle anlaşıldı isem tekrar af dilerim. Konu ile ilgili üzüntümü şikayet olarak değerli siyasetçi başkana ilettim ve karşılığında bu cevabı aldım. Söz konusu belediye mi yoksa basın mı halkla oynuyor bilemiyorum. Buna tepkimizi göstermeli ve kaybolan, hiçe sayılan değerlerimize sahip çıktığımızı göstermeliyiz.

Anonim dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından kaldırıldı.
Anonim dedi ki...

Pierre loti tepesinin adinin deyistirilmesini anlayamiyorum bizturler herseyin isminideyistiriyoruz eyipteki ogguzide depe ve pierre loti ismi birbiriyle cokbutunlesmis orayiherziyaretedisimde hendimi cokfarkle ve ozelbiryerde hissederim piere loti tepesinin isminin eyup sultan olarak deyitirilmesi buyuk birhata ve saygisizlik Necati Zontul OXFORD. UK