Salı, Aralık 11, 2007

Çarşı OOXML 'e KARŞI !

Uzun zamandır bir şeyler karalamadığımı düşünecek olursak aslında anlatılacak çok şey var. Ancak daha önemli konular var. Camia yı takip edenler bir süredir OOXML ve TSE'nin bu konudaki tavrı konusundaki log girdilerini ve e-postaları görmüşlerdir. Bende bu girdilerden ve postalardan yararlanarak bilgi edinme yasası gereği cevaplanmak üzere bir takım sorular yönelttim TSE ye. Gelen cevapları yayınlayacağım. Bu şekilde yeterince fazla kişi soru sorar ise en azından dikkati çekilebilir TSE'nin diye düşünüyorum. Gönderdiğim bilgi edinme isteğinin tam metni ise aşağıda;

Sayın Yetkili,

Elektronik ortamdaki dokümantasyon için açık standartların belirlenmesi konusundaki sorunların çözümü için şubatta Cenevre'de yapılacak olan "Ballot Çözüm Toplantısı" (Ballot Resolution Meeting) na ve TSE nin bu toplantıda ne şekilde tavır alacağına ilişkin bir takım sorularım olacak. 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu uyarınca bu soruların cevaplanmasını arz ederim.

1- Cenevre'deki Ballot Çözüm Toplantısı'nda (DIS 29500) TSE'yi kim temsil edecek?

2- Toplantıya ülkemiz adına katılacak olan delegeler, Microsoft'tan yeterince bağımsız mı?

3- TSE'nin sorumlu komitesi 3500 çözüm önerisi veya hepsi değilse bile sadece gönderdikleri ulusal açıklamalar üzerinde çalışıyor mu?

4- TSE temsilcisinin Micrsoft'un önerdiği standart olan OOXML lehine oy kullanacağı yönündeki bilgiler doğru mudur ? ( Lütfen ekdeki apora bakınız )

5- Eğer 4. sorunun cevabı evet ise TSE temsilcileri aşağıdaki durumların farkında mıdır ? Ve bu konuların varlığına rağmen Microsoft'un görüşleri lehinde oy kullanmayı halen düşünmekte midir ?

a- Microsoft'un sunduğu belgede OOXML sistemi içersinde yer alan bir çok
maddenin sadece "isimleri" belirtilmiş ama bu maddeler tanımlanmamıştır.
Microsoft bu bilgeleri kendine saklamakta ve kesin bir tanım vermeyi
reddetmektedir.

b- Bir başka durum ise Microsoft'un gönderme yaptığı standartları açık olarak
bildirmemesi. Örneğin bir karakter kümesinin birden fazla sürümü olduğu
durumda Microsoft bu karakter kümesinin hangi sürümüne gönderme yaptığını
bildirmemiştir. Bu durumda A kişisi ürettiği bir belgeyi iki farklı
arkadaşına yolladığı zaman bu iki kişi aynı belgeyi sadece farklı editörler
kullandıkları için özgün halinden başka bir şekilde görebilirler.

c-Microsoft OOXML standardında kullanacağını beyan ettiği bazı alt sistemleri
kendi patenti altında barındırmaktadır. Bu durumun en vahim sonucu Microsoft
patentlerinin kullanım hakkına sahip olmadan OOXML formatlı bir belgenin
açılmasının mümkün olmamasıdır. Microsoft bu belgede bu teliflerin kamunun
kullanımına açılıp açılmayacağı konusunda herhangi bir açıklamada
bulunmamıştır.

d- Microsoft OOXML ile ne yazık ki plartform bağımsız bir standart yaratmaktan
çok uzakta bir noktadadır. Bu haliyle OOXML ancak Windows ortamında ve ancak
Office programı aracılığı ile tam ve verimli olarak kullanılabilecek gibi
görünmekte. Diğer editörler (örneğin OpenOffice) OOXML formatlı belgeleri ya
hiç açamayacak ya da açabilseler bile özgün belgenin görünüm ve içeriğinden
çok farklı ve sorunlu bir şekilde görüntüleme imkanı sunacaktır.

7 yorum:

Anonim dedi ki...

gönderdim hemen bir tane, açıkçası ooxml in standartlaşması şu an için çok önemli değil benim açımdan. ama şurası kesin ki microsoftun bir tekel oluşturma çabası var...

Anonim dedi ki...

Söylediğim gibi gönderdiğim mail e bugün cevap geldi:

1- Cenevre'deki Ballot Çözüm Toplantısı'nda (DIS 29500) TSE'yi TSE Bilgi İşlem Daire Başkanı Dilek ÖZEREN Bilgi İşlem Dairesi Yazılım Geliştirme ve Uygulama Müdürlüğü personeli Bilgisayar Mühendisi Ayşegül İbrişim temsil edecekler.

2- Toplantıya ülkemiz adına katılacak olan delegeler, TSE personeli olup, Microsoft ile herhangi bir bağlantı söz konusu değildir.

3- TSE'nin sorumlu komitesi gönderdikleri ulusal açıklamalar üzerinde çalışıyorlar.

4- TSE temsilcisinin Micrsoft'un önerdiği standart olan OOXML lehine oy kullanacağı yönündeki bilgiler doğru değildir. Bu konuda çalışmalar devam etmektedir.

DİLEK ÖZEREN

BİLGİ İŞLEM DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Anonim dedi ki...

thank you..

Asansör dedi ki...

Çeliker Makina San. TİC.LTD.ŞTİ 30 Tona kadar kaldırma kapasitesi -Bir çok parça yağ içinde çalıştığından aşınma ve yıpranma çok azdır. -Kullanılan yağ çok uzun ömürlüdür. -Halat kullanılan durumlarda halatın görevi sürtünme yardımı ile yükü kaldırmak olmadığından kasnak ve halatlarda aşınma olmaz.Elektrik tahrik kasnaklı asansörlerden farklı olarak hidrolik asansörlerde motor sadece yukarı çıkış için çalışır, aşağı inişte motor çalışmaz. -Karşı ağırlık kullanılmaz. -En üstte makine dairesine ihtiyaç duymadığı için mimari açıdan da tercih sebebidir. -Çok sessiz çalışır. Binalarda motor sesi duyamazsınız. -Elektrik kesintisinde ilave sisteme gerek olmadan otomatik katına getirme ve kurtarma sistemi mevcuttur. -Deprem ve yangında daha emniyetlidir.Yangında makine dairesi alt katta olduğundan ulaşım kolaydır. Asansörün komple yükü diğer sistemlerde kuyu üstünde taşınırken hidrolik sistemlerde yük bina temeli tarafından taşındığı için atalet kuvveti daha azdır. Deprem anında büyük hasar ve yaralanma olasılığı %90 oranında azalır. Gerek villa tipi asansörler, gerek araç asansörleri ve yük asansörlerinde hidrolik asansör tercihimizdir.

zincirli vinç dedi ki...

ÇELİKER KALDIRMA VE TAŞIMA SİSTEMLERİ LTD.ŞTİ. 1996 YILINDA TÜRKİYEDE EKSİKLİĞİ DUYULAN MALZEME, KALDIRMA VE TAŞIMA SİSTEMLERİ, ÇELİK HALAT, ZİNCİR VE EKLERİ ALANLARINDA İLKELİ VE KALİTELİ HİZMET ANLAYIŞI İLE KENDİ BRANŞLARINDA TARTIŞMASIZ LİDER KONUMDA OLAN MARKALARIN SATIŞ SORUMLULUĞUNU ÜSTLENMİŞTİR. istif makinası
GÜNÜMÜZ YÜKSEK REKABET ORTAMINDA KALİTELİ VE YETKİN KADROSU İLE ÇELİKER MAKİNA, ÇÖZÜM ORTAĞINIZ OLMA YOLUNDA İLERLEMEKTEDİR.

akülü istif makinesi dedi ki...

akülü istif makinası

Elektrikli Makaslı Platform dedi ki...

elektrikli Platform