Salı, Nisan 17, 2007

Beni de Yasaklayın

Önce Süperpoligon, şimdi de Ekşisözlük'e erişim kesiliyor. Neden yine aynı; Adnan Oktar'ın bir haber üzerine yaptığı başvuru...

Eyüp 3. Asliye Mahkemesi, Adnan Hoca'nın başvurusu üzerine Ekşisözlük'e erişim yasağı kararı aldı. Mahkeme kararında yasağın gerekçesi, “Sitede Oktar’ın kişilik haklarına saldırı yapılması” olarak açıklandı.

Bu kez de aynı şey oldu. Süperpoligon'un başına gelen gibi, o haberin çıkarılması yerine kolaya kaçılıp sitenin fişinin çekilmesine karar verildi. İsyan ettiren bu karar Türk Telekom'a ulaştığı anda siteye tüm erişimi kesilecek.

Ekşisözlük'ün avukatı Başak Purut, "3-4 yazı için sitenin tümüne kapatılması düşündürücü ve bunun düzeltilmesi için çalışıyoruz. Biz dava dosyasında tedbir istenen yazıları zaten yayından çıkardık, şu anda tedbire konu olacak bir şey yok" dedi.


Kararın Türk Telekom'a bildirildiğini ancak sitenin henüz kapanmadığını belirten sözlüğün yazarlarından Aziz Kedi ise, "Harun Yahya, nam-ı diğer Adnan Oktar kaynaklı bir olay bu. Bu ilk değil, daha önce de kendi başlığını ve alakalı başlıkları durdurtmuştu. Durum bize tebliğ edilmemişti, avukatımız durumu tesadüfen öğrenmiş. Kolektif cezalandırma 19. yüzyılda bitti" dedi.

Adnan Oktar'ın şikayetiyle ilgili yargılama henüz sonuçlanmadı. Yargı sürecinin bir ay kadar sürmesi bekleniyor. Ekşisözlük, gereken adımı atıp dava konusu olan yazıları çıkardı. Bunu karşılık yine de site yargılama bitene kadar kapalı olacak.

Peki dava sonunda Adnan Oktar haksız çıkarsa ne olacak?
Bir ay boyunca kapalı kalan Ekşisözlük'ün hakkını kim teslim edecek?
Bu adaletsizlik nasıl giderilecek?

Kaynak www.internethaber.com

Aha da yazıyorum. ..... .... Bu ülkedeki en büyük .... lardan biridir. Yasaklayın Beni de.

[ Bu bölüm gezegen yönetiminin isteği üzerine LKD ye zarar vermemek adına çıkartılmıştır. Yine de gönül isterdi ki LKD sitelerinden birinin kapatılması pahasına bu sansürcü zihniyetin karşısında dursun]

3 yorum:

Anonim dedi ki...

Yazdıklarınız sadece LKD sitelerinden birinin kapatılmasına değil ayrıca bu yayınların yapılmasına izin verdiği ve olanak sağladığı için LKD yetkililerinin de dava edilmesine neden olacaktır.

Halen yürürlükte olan yasalar ve yasalaşma olasılığı olan yasa tasarılarına eleştirileri yine yasalara uygun biçimde dile getirmek durumundayız.

Nasıl ki yazılımlarda bug oluyorsa yasalarda da buglar olabileceği ve bu bugların temizlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

İnternet'in bir suç alet olmadığını düşünüyorum ama ne yazıkki topluma bu şekilde pompalanan haberlerle imaj sarsıntısı yaşıyor.

Umarız ki bu sarsıntıyı artıracak davranışlar yerine tepkilerimizi yasal yollardan veririz.

Ufak bir düzeltme yapayım; yazının ilgili bölümlerinin çıkartılması konusunda Dernek Yönetim Kurulu'nun bir isteği olmuştur, Gezegen Yönetimini yapan arkadaşlarımızın değil.

Türker GÜLÜM

Ahmet AYGÜN dedi ki...

gönül isterdi ki LKD sitelerinden birinin kapatılması pahasına bu sansürcü zihniyetin karşısında dursun

LKD bir şeylerin karşısında duracaksa da oturduğu yerden söylenerek değil yasal yollarla kendine yakışır bir şekilde hareket ederek yapmalıdır.

Anonim dedi ki...

Sayın Aygün,
Zaten LKD yasal yollardan yapabileceklerini yapmaya çalışıyor. Gelin destek olun gücümüz artsın.. Birlikte gidelim toplantılara. Birlikte ifade edelim görüşlerimizi. Gelin Dernekte etkin görevler alın. Oturduğunuz yerden eleştirmezsiniz o zaman belki de...

Türker GÜLÜM